3:03:35 AM 1400 / 01 / 24
 
استعدادهای درخشان

تشکیل کمپین تکریم سربازان سلامت به همت دفتر استعدادهای درخشان دانشگاه

کاشان از اولین شهرهایی در کشور بود که درگیر کرونا شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت آموزشی، هفته اول اسفند ماه همزمان با خبر ورود کرونا به بیمارستان شهید بهشتی کاشان، مسئول دفتر استعدادهای درخشان دانشگاه علوم پزشکی کاشان دکتر الهه میانه ساز درصدد ایجاد بستری برای حضور دانشجویان عضو این دفتر در صحنه مبارزه با کرونا برآمد. شاید فلسفه اصلی تشکیل کمپین را از زبان شاعر گران‌قدر فارسی زبان ، سعدی، زیباتر بتوان بیان کرد:

                     بنی آدم اعضای یکدیگرند                   که در آفرینش ز یک گوهرند

                                               چو عضوی به درد آورد روزگار                   دگر عضو ها را نماند قرار

به عبارتی نمی توانستیم آرام بنشینیم وقتی می دیدیم مردم کشورمان در رنج و بیماری هستند.

باید به میدان می رفتیم. ما و دانشجویانمان باید آموخته های اخلاق و رفتار حرفه ای را  در بوته عمل می‌آزمودیم.

معتقد بودیم همان‌طور که در آیین نامه تسهیلات آموزشی، پژوهشی و رفاهی ویژه دانشجویان استعدادهای درخشان آمده است ایشان می‌بایست ارزشهای والای اسلامی، انسانی و ملی را سرلوحه کار و تحصیل خود قرار دهند.  از این دانشجویان که در طول تحصیل به خاطر برتر بودن در امور آموزشی و پژوهشی همواره مورد تقدیر دانشگاه قرار گرفته‌اند  و به نحوی برای سایر دانشجویان دانشگاه الگو هستند، در این بحران، سرآمد بودن در اخلاق و عمل و امور انسان‌دوستانه انتظار می‌رود.  در واقع دانشجویان پزشکی که هنوز وارد دوره اینترنی نشده اند و دانشجویان سایر رشته ها نباید با این جمله که "من کاری از دستم بر نمی‌آید"، در منزل و در آرامش باشد. لذا مسئول دفتر استعدادهای درخشان دانشگاه (دکتر الهه میانه ساز) پس از رایزنی با دو نفر از دانشجویان عضو دفتر (آقای طه باغبانی و خانم باران بصیرت (دبیر کمیته مشورتی دفتر استعدادهای درخشان)) همفکری نمود. در ادامه برای تقویت روحیه کار تیمی تصمیم گرفته شد همکاری مسئولین و دانشجویان سایر واحدهای دانشجویی شامل کمیته دانشجویی توسعه آموزش (به سرپرستی خانم دکتر فخرالسادات میرحسینی) و کمیته تحقیقات دانشجویی  (به سرپرستی خانم دکتر فاطمه عطوف) و یکی از مدرسین معتمد دانشگاه ( آقای حمیدرضا ملکوتی شاد) نیز جلب شود.

پر واضح است در بحرانی که دنیا را به هم ریخته است، نواقص در اجرای فرایندهای قبل و جدید غیر قابل اجتناب است، حدس ‌زدیم با اشراف نسبی که تیم ما به عنوان عضو هیئت علمی و دانشجو به بیمارستان و دانشگاه داشت، می توانیم به مدیران کمک کنیم، مدیرانی که در هفته دوم اسفند ماه خیلی از ایشان ناگهان در بستر بیماری افتادند. ارتقای روحیه کار تیمی، پاسخگویی اجتماعی و اعتلای اخلاق دانشجویی از اهداف مهم ما بود. همچنین کمک در تهیه اقلام حفاظت شخصی، همسو کردن و هدفمند کردن کمکهای مالی خیّرین به بیمارستان، ارائه اخبار و آموزش‌های صحیح و از منابع قابل اعتماد به آحاد جامعه و کادر درمان و تکریم کادر درمان در همه سطوح با هدف کاستن از سختی‌های حضور در میدان نبرد با کرونا، تندی انتقادات و اضطراب ایشان را مد نظر قرار دادیم.

نهایتاً "کمپین تکریم سربازان سلامت" در هفته اول اسفندماه 1398 در بحران کرونا رسما شروع به کار کرد.

اساس نامه ای نوشته شد، اهداف کمپین تدوین شد که عبارتند از:

1.      تکریم جایگاه مدیران، پزشک، پرستار، کادر درمان و سربازان سلامت در همه سطوح.

2.      خودآگاهی نسبت به نقش خود به عنوان عضوی از جامعه در برخورد با بحران های حوزه سلامت.

3.      زمینه سازی مشارکت فعال آحاد جامعه برای گذار از شرایط موجود.

4.      مشارکت و دریافت حمایت های مردمی برای مقابله با شرایط بحرانی.

وظائف و حوزه فعالیت کمپین بدین شرح تعریف شد:

1.      آگاه سازی مردم از زحمات کادر درمان.

2.       انتشار‌ محتواهای مردمی در جهت تکریم و روحیه بخشیدن به پزشکان، کادر درمان و مدیران.

3.      تکریم از داوطلبین و تقدیر از خانواده‌ های این عزیزان.

4.      ارائه اخبار و اطلاعات مستدل مربوط به بحران کرونا.

5.      جلب و جمع آوری کمکهای نقدی و غیر نقدی جهت خرید تجهیزات و وسایل حفاظت شخصی به صورت هدفمند و متناسب با نیاز.

6.      معرفی خیّران در کانال کمپین در فضای مجازی برای تکریم و تشویق ایشان و الگو سازی برای سایرین.

7.      ویزیت تلفنی بیماران غیر کرونایی و کرونایی سرپایی.

8.      شفاف سازی امور مالی کمپین برای اعضای کانال.

9.      اجرا و حمایت از فعالیتهای آموزشی مرتبط با کرونا.

10.   اجرا و حمایت از فعالیتهای پژوهشی مرتبط با کرونا.

در قدم اول، کانالی در فضای مجازی تشکیل شد و افراد از همه نقاط کشور به تدریج عضو شدند و هم اکنون حدود 5 هزار عضو دارد. همچنین حساب مشترک چهار نفره به نامه کمپین در بانک رفاه بیمارستان شهید بهشتی کاشان تشکیل شد به طوری که برداشت از حساب تنها با امضای چهار نفر امکان پذیر بود. 60 نفر از دانشجویان و اعضای هیئت علمی از دانشگاه خودمان و سایر دانشگاه ها به عنوان اتاق فکر کمپین شروع به فعالیت کردند. یکی از کلاسهای درس دانشکده دندانپزشکی به عنوان مقرّ کمپین در نظر گرفته شد. کار گروه های مختلف به نام کار گروه تکریم، آموزش هر نفر به 19 نفر (به خاطر اسم ویروس Covid 19)، کارگروه تولید محتوای علمی شامل بهداشت، تغذیه، آموزش اصناف، کارگروه فرهنگی و تبلیغات و غیره تشکیل شد و دانشجویان توسط آقای طه باغبانی و خانم باران بصیرت در این کارگروه ها تقسیم شدند.

فعالیت های انجام شده عبارتند از:

* جلب کمکهای نقدی و غیر نقدی جهت خرید تجهیزات حفاظت فردی، تجهیزات بیمارستانی، ارزاق، میان وعده و هدایا برای کادر درمان و پشتیبانی.

ردیف

نام

تعداد

واحد

ردیف

نام

تعداد

واحد

1

انواع گان

71467

عدد

21

بسته های اهدایی

80

بسته

2

انواع دستکش وینیل

265050

عدد

22

الکتروشوک

سه

دستگاه

3

انواع ماسک

79400

عدد

23

انواع پاکت نایلون

300

کیلوگرم

4

عینک

309

عدد

24

دستگاه پالس اکسی متر

هفت

دستگاه

5

پاپوش

1637

جفت

25

لباس فضایی کاورال

1020

عدد

6

شیلد و نقاب و کلاه نقابدار

1509

عدد

26

پک غذایی حاوی چای زنجبیل شیر وعسل یکنغره

200

بسته

7

انواع کلاه

24870

عدد

27

دستگاه ساکشن کوچک

دو

دستگاه

8

کاور کفش

300

جفت

28

پک ونتیلاتور اهدایی

23

پک

9

انواع پارچه

233

رول

29

ترمو اسکن لیزری

یک

دستگاه

10

شلوار

14469

عدد

30

پک اهدایی بهداشتی شامل دستمال وصابون و ژل

25

بسته

11

بسته حمایتی ارزاق شامل برنج روغن ماکارونی وحبوبات

150

بسته

31

سفره هفت سین

16

سفره

12

ژل

100

عدد

32

گز اهدایی

40

کیلوگرم

13

سوند نبولایزراطفال و بالغین

2000

عدد

33

مانیتور علائم حیاتی

 

 

14

آستین

17904

جفت

34

هدیه ویژه

15

حلوا شکری

340

بسته

16

آب معدنی

763

بطری

17

انواع محلول ضدعفونی

21360

لیتر

18

مه پاش

7

دستگاه

النگو اهدایی مادر شهیدان اسحاقی

یک

جفت

19

ویلچر اهدایی

یک

دستگاه

20

محلول p4

200

لیتر

                 
 

*     آموزش اصناف و آحاد جامعه:

-         تولید 10 عدد پادکست آموزشی و 2 کلیپ مردمی، 1 پادکست مناسب صفحه بین الملل دانشگاه و 6 مصاحبه رادیو- تلویزیونی، ارسال حدود 400 عدد پیام در کانال کمپین در فضای مجازی، همراه با ساعتها کار آموزشی و فرهنگی با تلاش شبانه روزی اعضا و همکاران کمپین.

فضای مجازی پر از اطلاعات پراکنده در خصوص پیشگیری و درمان کرونا بود که در بسیاری از موارد این اخبار متناقض با یکدیگر بوده و برای مردم گیج کننده بود، لذا این کمپین برآن شد اخبار را به تایید اعضای هیئت علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی عضو کمپین رسانده و سپس به انتشار آنها در فضای مجازی اقدام کند تا منبع موثق و قابل اعتمادی در دسترس مردم قرار گیرد.

* آموزش کادر درمان:

نظر به تصمیم وزارت متبوع در بهره برداری از کارآموزان ترم آخر در نقش کارورز و عدم برگزاری کلاس‌های آمادگی اینترنی برای ایشان (به دلیل لغو برنامه های آموزشی دانشکده پزشکی)، کمپین بر آن شد تا برای آشنایی بیشتر کارورزان جدیدالورود سال 99 با اصول حفاظت شخصی، وظایف روتین اینترنی، پروسیجر‌های پرکاربرد، تشخیص و درمان بیماران مبتلا به کرونا فعالیت نماید و پرچم آموزش را بالا نگه دارد. لذا در قدم اول نیاز سنجی از منابع مختلف انجام شد (کارورزان سال بالاتر و متخصصین طب اورژانس، بیهوشی و عفونی)، مباحث مورد نیاز تئوری و مهارتی تعیین شدند.

-         جهت آموزش مباحث تئوری،در تاریخ 28 اسفند گروه آموزشی در فضای مجازی تشکیل شد. 82 نفر از کارورزان جدید و چهار نفر از اعضای هیئت علمی و یک نفر از کارورزان سال بالاتر عضو شدند. امکان پرسش و پاسخ برای کارورزان مهیا شد و مباحثی شامل: شرح حال‌گیری، تشخیص و درمان کرونا، اصول اکسیژناسیون، ونتیلاسیون، احیای بالغین، معرفی تعداد 25 مورد ECGو Chest CT scan، اصول حفاظت شخصی، پروسیژرهای پرکاربرد به صورت مجازی در قالب فایل پاورپوینت و صوت ارائه شد.و پرسش و پاسخ آنلاین امکان پذیر گردید.

-         جهت آموزش مهارتی،دو نوبت کارگاه آموزشی برای کارورزان (اینترنهای جدیدالورود فروردین 99) با موضوع حفاظت شخصی و انجام پروسیجرهای پرکاربرد در بحران کرونا در مرکز مهارتهای بالینی ساختمان مرحوم دکتر فرقانی به شرح ذیل برگزار گردید:

·      ویژه کارآموزان داوطلب کارگاهی در تاریخ سه شنبه 27/12/98 به مدت 2 ساعت با مباحث آموزشی شامل نحوه کاربرد وسایل حفاظت شخصی(PPE)، تعبیه NG Tube، آموزش گرفتن ABG  و آموزش نحوه ساکشن با رعایت اصول حفاظتی ویژه بیماران کرونا برگزار شد.

·      ویژه اینترن‌های کشیک 5 روز اول فروردین کارگاهی در تاریخ پنج شنبه 29/12/98 به مدت 2 ساعت با مباحث آموزشی شامل نحوه کاربرد وسایل حفاظت شخصی(PPE)، تعبیه NG Tube، آموزش گرفتن ABGو سونداژ خانم و آقا با رعایت اصول حفاظتی ویژه بیماران کرونا برگزار شد.

·      ویژه پرستاران کلاس آموزشی عملی جهت کار با دستگاه ونتیلاتور و CPAPبرگزار شد.

* ارائه خدمات درمانی و مشاوره ای تلفنی:

-       اطلاع‌رسانی شماره‌ تلفن بیش از20پزشک و متخصص داوطلب در سایر رشته‌ها در کشور برای ویزیت و مشاوره تلفنی به مردم.

       اقداماتی جهت روحیه بخشی و ارزش گذاری به فعالیت‌ها و جان فشانی‌های کادر درمان:شامل تکریم ایشان با ذکر نام و عکس در کانال، برپایی 16 سفره هفت سین در بخش ها و طبقات مختلف بیمارستان بهشتی و نقاهتگاه و غیره.

* حمایت از امور پژوهشی جاری دانشگاه در ارتباط با کرونا:

-         تحویل اقلام حفاظت فردی به گروه پزشکی اجتماعی و کارگروه ارزیابی اپیدمیولوژی کووید در کاشان.

-         تحویل اقلام حفاظت فردی به معاونت تحقیقات و فناوری برای امور پژوهشی.

-         مشارکت فعال دانشجویان کمپین در پژوهشهای مرتبط با کرونا در همکاری با کارگروه ارزیابی اپیدمیولوژی کووید در کاشان و کمیته علمی بیمارستان شهید بهشتی کاشان.

خلاصه:

اعضای کمپین سعی کردند یار و یاور دانشگاه و بیمارستان باشند، جهت همفکری در تمام طول بحران در کنار مسئولین باشند، با زبانی سبز انتقاد کنند، تلاش های کادر درمان را در تمام سطوح در کاشان، آران و بیدگل و حتی برخی شهرهای اطراف تکریم کنند، هر کجا متوجه اختلالی در فرایندهای جاری می‌شوند، مدیران را فورا آگاه کنند و خود درصدد رفع آن برآیند که یکی از مهمترین این امور، اصلاح فرایند ارائه تجهیزات حفاظت شخصی کادر درمان بود که در هفته دوم اسفند مشکلاتی را برای بیمارستان ایجاد کرده بود. فعالیت‌های کمپین در جهت هم‌افزایی با سایر مجامع خیریه شهرستان بود به طوری که در خرید تجهیزات و وسایل با مسئولین آن مجامع (آقای دکتر نیکزاد، آقای دکتر بوجاری و آقای دکتر فهیمی تبار) در ارتباط بودیم تا از موازی کاری پرهیز شده و خرید اقلام هدفمند انجام شوند. کمپین تلاش کرد با ساختار سیستم هماهنگ باشد مثلاً اقلام تجهیزاتی، تغذیه ای و بهداشتی قبل از خرید یا ورود به بیمارستان از نظر کمی و کیفی به تائید مسئولین پر تلاش مربوطه (خانم دکتر آسمانی، خانم محلوجی، خانم مهندس زیلوچی) رسانده می شد تا از ورود اقلام بی‌کیفیت به مجموعه بیمارستان جلوگیری به عمل آید.

در این جا لازم می دانیم از خیرین بزرگواری یاد کنیم که وجودشان چون شهد بود و از تلخی کرونا کاست، از  آدمهای خوبی یاد کنیم که چون خوشه های مروارید هستند، داشتنشان ثروت است و دیدنشان لذت. خدمات و زحمات ایشان را بهانه نمی‌کنیم تا از ایشان یاد کنیم چون همیشه به یادشان هستیم بلکه الطاف  و نیکوکاری هایشان را بهانه می کنیم تا به پاس من لم یشکر المخلوق، لم یشکر الخالق، مراتب سپاس خویش را اعلام نمائیم. همچنین از مسئولین، مدیران، کلیه اعضای هیئت علمی، دانشجویان و کارمندانی که در این دو ماه ما را یاری کردند، سپاسگزاریم و برایشان از خداوند منان آرزوی صحت، سلامتی و توفیق روز افزون داریم.

در یک کلام تلاش کردیم پشت جبهه را سامان دهیم.

به امید فردایی بهتر و همدلانه تر.

دفتر استعدادهای درخشان دانشگاه علوم پزشکی کاشان

 

تصاویر کمپین

ساعت : 13:47 -  روز  : یکشنبه  - 28 /  2 / 1399 /  شماره خبر : 33 / تعداد نمايش :247

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران:


   
جشنواره پرتال

انتخاب پرتال برتر