6:38:24 AM 1402 / 03 / 07
 

حیطه ها و موضوعات دومین المپیاد - دانشگاه علوم پزشکی شیرازدر افق چشم انداز بیست ساله کشور، " ایران 1404، کشوری است توسعه یافته با جایگاه اول اقتصادی، علمی و فناوری در سطح منطقه، برخوردار از سلامت، رفاه، امنیت غذایی، تامین اجتماعی، دارای فرصت‌های برابر، توزیع مناسب درآمد، به دور از فقر، فساد و تبعیض و بهره‌مند از محیط زندگی مطلوب"

سند چشم انداز بیست ساله نظام جمهوری اسلامی به عنوان « میثاقی ملی»  ویژگی های جامعه آرمانی فردایی نزدیک را به خوبی به تصویر کشیده که بخش مهمی ازآن برخورداری از سلامت با کیفیت زندگی مطلوب و با در نظر داشتن عدالت به عنوان شاخصه مهم مدیریت و راهبری است. پیچیدگی روز افزون نظام سلامت به عنوان یکی از مهم ترین عوامل موثر بر رفاه و عدالت، لزوم توجه هرچه بیشتر مدیران به این مهم را تببین می کند. در این میان دانشگاهها به لحاظ در اختیار داشتن برترین و نخبه ترین نیروهای انسانی به وی‍ژه دانشجویان به عنوان سرمایه های فکری آینده ساز جامعه در به تصویر کشیدن فردایی بهتر، از جایگاهی مهم برخوردار می باشند. دانشگاههای علوم پزشکی به واسطه در بر داشتن دو نظام بنیادین آموزش و سلامت همچنین نقش تعیین کننده ای در دستیابی به اهداف سند توسعه کشور دارند.  ماموریت نظام آموزشی؛ تربیت نیروی انسانی عالم، توانمند، متفکر، منتقد، کارآمد، پاسخگوی نیازهای سلامت افراد و جامعه، و تلاشگر در زمینه نظریه پردازی، تولید علوم و تصمیم گیری در  علوم پزشکی است.  به نحوی که  بتواند به بهترین وجه به ارایه خدمات کیفی و عادلانه در سطوح مختلف نظام سلامت بپردازند. تحول در نظام آموزشی نیازمند کنشگرانی است که بتوانند خوب فکر کنند، خوب نظریه پردازی نمایند، استدلال کنند و بتوانند نظریه های جدید را در عرصه عمل به کار گیرند. در نقشه جامع علمی سلامت کشور بر سه عنصر علوم پایه، بالینی و علوم اجتماعی و مدیریت به وضوح تاکید گردیده است. المپیاد علمی دانشجویان علوم پزشکی سراسر کشور ایده ای بود که در راستای نیل به این اهداف و به منظور ایجاد بستری مناسب برای رشد و توسعه توان فکری و ذهنی و مشارکت و همدلی دانشجویان در عرصه های علمی و با رویکردی بین رشته ای طراحی گردید و سال گذشته برای اولین بار  برگزار شد. و امید می رود تا در مسیری مداوم هر سال موضوعات متنوع  بخش سلامت با حضور دانشجویان علوم پزشکی؛ این امیدهای فردای سلامت کشور به چالش کشیده شود. امسال نیز دانشگاه علوم پزشکی شیراز در انتظار قدمهای سبز دانش پژوهان جوانی است که نوید  فردایی مملو از سلامتی، نشاط و سرزندگی را برای ایران عزیز به ارمغان خواهند آورد. با استعانت از الطاف پروردگار متعال، دومین المپیاد علمی دانشجویان دانشگاههای علوم پزشکی سراسر کشور در مرداد ماه 1389 در شهر شیراز و با موضوعات ذیل برگزار خواهد گردید:

  •  استدلال بالینی: طب اورژانس و تروما با تاکید بر بیماریهای داخلی(Internal Disease Management)
  •  تفکر علوم پایه:  سلول های بنیادی (Stem Cell)
  •  مدیریت در نظام سلامت: عدالت در نظام سلامت (Equity)
     

 

نتایج نهایی مرحله فردی و گروهی دومین المپیاد دانشجویی علوم پزشکی
 

پس از یک هفته تلاش و رقابت فشرده برگزیدگان دانشجویان علوم پزشکی کشور در دومین المپیاد علمی دانشجویی، نتایج فردی و گروهی در سه حیطه تفکر علمی در علوم پایه، استدلال بالینی و مدیریت در نظام سلامت اعلام گردید. در پایان مرحله انفرادی و پس از پشت سرگذاشتن چندین مرحله آزمون فردی و اتمام مراحل تصحیح  و نمره دهی اوراق امتحانی که توسط هیات داوری از اساتید برجسته سراسر کشور انجام شد بر اساس میانگین نمرات بدست آمده نمرات مرحله انفرادی به شرح ذیل اعلام گردید:
 

علاوه بر اعلام اسامی فردی، در مرحله بعد و پس از بررسی اعتراضات واصله، 9  دانشگاه  اول مرحله گروهی بر اساس تعیین میانگین نمره هر دانشگاه بدست آمد که واجد شرایط برای ورود به مرحله رقابت گروهی بودند. 
 

پس از دو روز آزمون مرحله گروهی که در رقابتی گروهی و نفس گیر دانشگاههای مختلف انجام شد نتایج مرحله گروهی به شرح ذیل اعلام گردید: 

 

ما برای همه دانشجویان عزیز آرزوی موفقیت داریم و امید داریم  تفکرعلمی، پویایی اندیشه و استدلال در مباحث مختلف علمی که هدف اصلی این المپیاد بود در همه دانشجویان کشور جاری و ساری باشد و انشالله شاهد شکوفایی استعدادهای و توانمندی های شما آینده سازان سلامت کشور باشیم

   
جشنواره پرتال

انتخاب پرتال برتر